A Máltai Szeretetszolgálat egyből segít a mindennapos nehézségekben és a sürgős vészhelyzetekben egyaránt: a fogyatékossággal élők, az idősek, a betegek, a hajléktalan, a szenvedélybeteg és a nélkülöző emberek, a rászoruló családok folyamatos szolgálata mellett a hirtelen fellépő válságokra is azonnal reagál, háború, természeti katasztrófák idején is az elsők között nyújt segítséget.
Küldetésünk, hogy ott segítsünk, ahol a legnagyobb a szükség.
Emberséggel, hittel és szakértelemmel állunk azok mellé, akiket mások talán már elfeledtek.
Esélyt adunk az elindulásra.
Esélyt az újrakezdésre.
Esélyt az emberhez méltó életre.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat több mint harminc éve nem csak a rászorulók kiszámítható támasza, hanem megbízható közvetítője azon önkéntesek, jó szándékú emberek felajánlásainak, akik képességeiket és lehetőségeiket mások javára fordítanák.
Akik adnak a magukéból azért, hogy máséból részt vegyenek.
Kérünk, támogasd Te is a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkáját személyi jövedelemadód 1%-ával, hogy egyből segíthessünk ott, ahol baj van.
„Ahol újra nevemen szólítanak” – Esélyt adni az újrakezdésre
A hajléktalanság nem csupán a fedél nélküliséget jelenti. A legmélyebb veszteség sokszor a kapcsolatok elvesztése, a névtelenség, az érzés, hogy már senkinek sem hiányzunk. Az utcán élők egyik legsúlyosabb terhe a magány – a „kapcsolati szegénység”, amikor már senki sincs, aki megszólítaná őket.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat abban hisz, hogy a valódi segítség nem csupán a testet, hanem a lelket is gyógyítja. Intézményeink és programjaink célja, hogy ne csak a túléléshez, hanem az újrakezdéshez is esélyt adjunk. Hogy legyen egy hely, ahol az embert újra nevén szólítják. Ahol visszanyerheti önbecsülését, méltóságát – és végül a hitét is abban, hogy az élete értékes.
Volt, aki évtizedekig próbált kiszabadulni az utcai lét és a függőségek szorításából. Huszonévesen került az utcára, iskolai végzettség nélkül, súlyos családi traumák terhével. Alkohol, drog, „rossz társaság” – a klasszikusnak tűnő sors azonban nem ért véget a lejtőn. Többször visszatért, többször elbukott. De a megbocsátó jelenlét, a folyamatos emberi figyelem és biztatás végül célt mutatott. A Máltai Szeretetszolgálat utcai szállóján találkozott azokkal a segítőkkel, akik nemcsak ágyat és meleg ételt adtak, hanem felismertek benne valamit, ami több: a tehetséget, az embert. Egy szociális munkás bátorítására verseket kezdett írni, és első pályázatán rögtön díjat is nyert. Ez lett az első lépés visszafelé – nemcsak az utcáról, hanem saját magához is. Végül maga is olyan lett, mint azok, akik egykor őt támogatták: kapaszkodót adott a társainak.
Ez csak egy történet a sok közül. Egy újrakezdés, amely egy melegedő falai között indult, és reménnyé vált mások számára is.
A Máltai Szeretetszolgálat országszerte több tucat helyszínen nyújt esélyt azoknak, akiket a legtöbben már leírtak. Nappali melegedőkben, éjjeli menedékhelyeken, átmeneti szállásokon és utcai szolgálatokon keresztül dolgozunk azon, hogy ne csak fizikai, hanem lelki menedéket is adjunk. Művészeti csoportjaink, lelkigyakorlataink és segítő programjaink egyetlen célt szolgálnak: hogy minden ember felismerje, van visszaút.
Ha te is hiszel abban, hogy minden ember megérdemel egy második esélyt, ajánld fel adód 1%-át a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak.
Egy százalék, ami segít talpra állni. Egy százalék, ami utat mutat. Egy százalék, ami hazavezet.
„Tanultam, tanultam!” – Egy különleges kislány története
Húsz évvel ezelőtt egy kis faluban, a Pannonhalmi járásban született meg Gabika. Érkezése előtt már sejthető volt, hogy nem lesz könnyű útja – az orvos a várandósság utolsó heteiben jelezte, hogy a kisbaba súlyos agykárosodással jön majd világra. Az édesanya számára ez lesújtó hír volt. „Minden anya ép gyermekre számít” – mondta később, de a fájdalom pillanatai után egy döntést hozott: bármi történjék is, mindent megtesz azért, hogy a kislányából a legtöbbet hozza ki.
Gabika kicsi kora óta fejlesztésekre járt, édesanyja hosszú éveken át vitte őt terápiára Győrbe és Budapestre. Mindezt munka mellett, váltott műszakban. A kislány fejlődése még így is jelentősen elmaradt kortársaitól. Ma kerekesszékkel közlekedik, csak néhány percig tud megállni a lábán. Egyedül nem tud öltözködni, enni, és állandó felügyeletet igényel. Amikor a családba újabb kisbaba érkezett, az édesanya már nem tudta egyedül megoldani Gabi iskolába szállítását. Ekkor fordult a Magyar Máltai Szeretetszolgálathoz.
Azóta Gabika minden hétköznap reggel a Szeretetszolgálat kisbuszával indul el otthonról – nyolcéves kora óta törzsutas. Napi három órát utazik, de ez nem nehézség számára, hanem lehetőség: utazás a biztonságba, a közösségbe, a fejlődés felé. A célállomás a Gondviselés Háza Fogyatékosok Napközi Otthona. Itt Gabika egy hatfős kiscsoport tagjaként tölti a napjait két gondozóval és segítő szakemberekkel. A napi foglalkozások – zenehallgatás, színezés, kertészkedés, meseterápia, kézművesség – mind azt a célt szolgálják, hogy a lány állapota ne romoljon, és lehetőségeihez képest minél önállóbb legyen. A legkisebb sikerélményt is örömmel fogadja, és szeretetével hálálja meg – néha egy váratlan öleléssel.
A napköziben Gabika sokszor találkozik ép fiatalokkal is, hiszen az intézmény érzékenyítő és önkéntesprogramokat is szervez. Itt mindenki a gyermekek erősségeire épít, az apró örömök és mindennapi győzelmek jelentik a fejlődést. Az édesanyja szerint Gabika élete így teljes: „A napköziből hazatérve ragyogva mondogatja, hogy ‘Tanultam, tanultam!’ Az állapota sok mindenben korlátozza őt, de az életörömben semmiképp.”
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat az ő történetében is azt képviseli, amit több ezer másikban: hogy a szeretet, a törődés és a kitartás együtt csodákra képes. Minden támogatás újabb kapaszkodó azoknak, akiknek az élet nem a könnyebbik utat adta.
Ha Te is hiszel ebben, kérjük, ajánld fel adód 1%-át!
Egy százalék, ami mosolyt rajzol. Egy százalék, ami tanít. Egy százalék, ami reményt ad.
„Amikor az emlékek fakulnak, a gondoskodás erősödik” Demens idős emberek otthonra találása a Máltai Szeretetszolgálatnál
Vannak pillanatok az életben, amelyek örökre bevésődnek az emlékezetünkbe – de mi történik, amikor ezek az emlékek lassan kifakulnak?
Amikor édesanyánk nem ismer fel minket, vagy édesapánk tanácstalanul áll a saját otthonának ajtaja előtt? A demencia könyörtelenül fosztja meg az embert a múltjától – és vele együtt a családjától is.
A betegség nemcsak az idős embereket sújtja, hanem azokat a gyermekeiket is, akik dolgoznak, gyermeket nevelnek és közben szeretnének biztonságot nyújtani idősödő szeretteiknek. Hogyan lehet egyszerre mindenhol helytállni? Hogyan lehet nyugodtan élni, amikor attól félünk, hogy egyedül hagyott szerettünk eltéved, elesik, vagy egyszerűen csak a bizonytalanságtól szenved?
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat bentlakásos idősotthonai ezekre a kérdésekre kínálnak választ. Olyan otthonokat működtetünk, ahol a szépkorú emberek nemcsak ápolást kapnak, hanem szeretetet, elfogadást és megértést is. Ahol nemcsak az orvosi protokoll számít, hanem az emberi szív is.
Hiszünk abban, hogy a személyes odafigyelés, a gondosan kialakított napi rutin, a családias légkör és az olyan támogató foglalkozások, mint a zene- és mozgásterápia, a közös tánc, a memóriafejlesztő játékok vagy épp az állatasszisztált programok segíthetnek abban, hogy a leépülés folyamata lassuljon, és az életminőség javuljon.
Máltai küldetésünk szerint a legnehezebb élethelyzetben lévő emberek mellé állunk – így az időskor végéhez közeledők mellé is. Bentlakásos intézményeink valódi otthont teremtenek az idős emberek számára – itt mi vagyunk a második családjuk. Szeretettel és szakértelemmel gondoskodunk róluk, hogy biztonságban, méltósággal és aktívan élvezhessék mindennapjaikat.
Ha te is egyetértesz küldetésünkkel, ajánld fel adód 1%-át a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak!
Egy százalék, ami biztonságot ad. Egy százalék, ami méltóságot őriz. Egy százalék, ami szeretettel ölel.
„Kifényesedett a világ.” Látást és jövőt ajándékozunk a legkisebbeknek
Bendegúz űrhajós szeretne lenni. Otthon órákig nézi az asztronautákat az interneten, és arról álmodik, hogy egyszer ő is a világűrbe repül. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szűrőbuszán vizsgálják meg először a látását. Minden rendben van. „A sasszemed megvan hozzá!” – biztatják a szakemberek. A nyolcéves fiú mosolyogva lép le a busz lépcsőjén, mintha a Marsra tette volna meg az első lépést.
Egy másik kisgyermek, Marika, -7-es dioptriás szemüveget kap. Amikor először próbálja fel, izgatottan kiált fel: „Azta! Látom, ami a táblán van!” Senki sem érti, hogyan tudott eddig így tanulni. Most először lát tisztán – és ezzel együtt új esélyt kapott az életben való boldogulásra.
Egy másik faluban hat testvér érkezik a szűrőbuszhoz. A vizsgálat során kiderül, hogy négyüknek kétoldali szürkehályogja van. A beavatkozás sürgőssé válik – hiszen a tét nem más, mint a látásuk. A Máltai munkatársak, egy elkötelezett gyermekorvos, a polgármester és az aggódó szülők összefogásával minden gyermek időben megkapja a szükséges kezelést. A műtét után +17 és +20 dioptriás szemüveget viselnek – és életükben először látnak élesen. „Kifényesedett a világ” – mondja Lili, és örömében elsírja magát.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2019 óta járja az ország legszegényebb településeit egy különleges, mobil szemészeti rendelővel. A busz évente több mint ötezer gyermeket vizsgál meg – teljesen ingyen. A cél, hogy idejében észrevegyük a bajt, és esélyt adjunk azoknak is, akiknek az életéből a lehetőségek gyakran kimaradnak. Hiszen egy jól látó gyermek könnyebben tanul, kevesebbet hiányzik, és nem veszti el a jövőbe vetett hitét. A kis páciensek már a helyszínen kiválaszthatják a számukra leginkább tetsző szemüvegkeretet és néhány héttel később ingyenesen meg is kapják az új szemüveget. Komolyabb probléma esetén a Szeretetszolgálat munkatársai megszervezik a további vizsgálatokat, műtétet, utógondozást is.
Egyetlen szemüveg néha egy egész élet irányát változtatja meg.
Ha te is hiszel abban, hogy minden gyermek megérdemli az esélyt, ajánld fel adód 1%-át a Magyar Máltai Szeretetszolgálat javára!
Egy százalék, ami világossá teszi a jövőt. Egy százalék, ami látást ad. Egy százalék, ami megváltoztat egy életet.
A legnagyobb segítség sokszor egy apró döntéssel kezdődik.
Rendelkezz személyi jövedelemadód 1%-áról a Magyar Máltai Szeretetszolgálat javára – és tedd lehetővé, hogy egyből segíthessünk ott, ahol baj van.
Az 1% felajánlása csupán néhány percet és gondos odafigyelést igényel.
Ha ügyfélkapun keresztül rendelkezel:
• lépj be az eszja.nav.gov.hu felületre;
• kattints az 1+1% nyilatkozatáról szóló dobozra;
• azonosítsd magad (amennyiben hozzájárulsz, hogy megkaphassuk adataidat);
• rendelkezz civil kedvezményezett részére (ide írhatod be adószámunkat: 19025702-2-44);
• rendelkezz technikai számos kedvezményezett részére is, majd mentsd el és add be a nyilatkozatot.
• Határidő: május 20.
• töltsd ki az adatokat a letöltött nyilatkozaton értelemszerűen
• a kitöltött nyilatkozatot tedd borítékba;
• a feladónál tüntesd fel a saját adóazonosító jeledet;
• a hátoldalon a ragasztáson átnyúlóan írd alá;
• postázd a lakcím szerinti illetékes NAV Igazgatóságnak vagy az alábbi központi címre:
NAV Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatósága
1476 Budapest, Pf.: 93.
• Határidő: május 20.
• Amennyiben munkáltatód útján rendelkezel adód 1+1%-áról, akkor azt részére legkésőbb május 10-éig lezárt borítékban leadva teheted meg. (Fontos, hogy a lezárt borítékon a leragasztás helyén, továbbá a kísérőjegyzéken rajta legyen az aláírásod!) • Határidő: május 10.
A kinyomtatott és kitöltött rendelkező nyilatkozatot tedd egy lezárt borítékba, melyen mindenképpen legyen rajta az adóazonosító jeled, a leragasztás helyén az aláírásod, és postai úton juttasd el a NAV részére.
Határidő: május 20.
Aktuális gyűjtéseink megtekinthetőek itt: GYŰJTÉSEK