Ráadás dalokkal, ülő, álló és kerekesszékes tánccal, közös énekléssel és vásárral vette kezdetét a kétnapos Befogadás Hangja Fesztivál május 8-án Budapesten. A rendezvényt a fesztivál fővédnöke, Dr. Herczegh Anita asszony nyitotta meg, kiemelve, hogy a befogadás az ember legtermészetesebb állapota, amihez találkozásra és valódi jelenlétre van szükség.
A MOMKult kupolatermében zenei produkciókkal kezdődött el az első Befogadás Hangja Fesztivál, melyen speciális szükségletű, testi vagy értelmi sérültséggel élő profi és amatőr művészek léptek fel. A fesztivál célja, hogy a művészeten keresztül megmutassa az épek és a sérültséggel élő emberek közti egyenlőséget. Hiszen a zenében és más műfajokban kifejezett érzések, mindenkiben ugyanazok, a művészet mindenki számára az önkifejezés eszköze, mely által mélyebben megismerhetővé válunk. Az akadálymentesítés a szívekben kezdődik. A művészet a szívhez szól – mert a művészetben nincs akadály.
Ezt az üzenetet hangsúlyozta a fesztivál fővédnöke, Dr. Herczegh Anita asszony is nyitóbeszédében. „A művészet közösségében nincs jelentősége annak, hogy ki honnan jött, mit hordoz a puttonyában, milyen nehézségeket cipel.” Mint mondta, a művészet sosem egy emberes, kell hozzá az előadó és a közönség. Az előadás pillanataiban nem az számít, amink nincs, hanem amire képesek vagyunk. „Ilyenkor ember és ember közt az akadályok elveszítik a jelentőségüket. A különbségek nem tűnnek el, de a játék felemel, kisimít, egyenlővé tesz. A befogadás az ember legszebb, legtermészetesebb állapota. Nem kampány, nem jótékonysági akció vagy kötelezően elvárt, kikényszerített gesztus, hanem közös hang, a megtapasztalt öröm egymásban. Rácsodálkozás a sokféleségre. Ezt nem lehet messziről kattintással, vagy puszta adakozással megélni, csakis jelenléttel. Ezt tényleg érezni kell.” Herczegh Anita arra hívta a jelenlévőket, hogy keressék az alkalmakat, amikor együtt lehetnek, együtt örülhetnek azokkal, akiket a világ különféle szavakkal illet. „Akiket hol speciális szükségletűnek, hol fogyatékkal élőnek, hol egyszerűen csak „más”-nak neveznek. Az ilyen találkozásokra mindannyian egyformán rászorulunk, akik magunkat épnek és egészségesnek gondoljuk, talán még jobban, mint akik derűsen tudomásul veszik saját sebzettségeiket, hátrányaikat.” A fővédnök az LGT Nem adom fel című slágerét idézve – „minden szál összeér” - azt kívánta a fesztiválozóknak, hogy a megszólaló hangokon keresztül az egyes ember érzése, gondolata, szárnyalni tudjon, és a befogadásban összeérjen mindenki máséval.
A rendezvény egy 2023-ban indított összefogás eredménye, hiszen több száz nagylelkű ember anyagi támogatásával valósulhatott meg, akik a Szeretetszolgálat adományozz.hu oldalán keresztül segítettek abban, hogy összegyűljön a fesztivál megrendezéséhez szükséges anyagi háttér.
Hálásan köszönjük minden támogatónknak, hogy az esemény megvalósulhatott!
A pátyi Csilla Háza Integrált Intézmény szervezésében két napos zenei fesztivált szeretnénk szervezni olyan hazai és határon túli zenekarok meghívásával, amelyekben a pátyi PMZ-hez hasonlóan szintén fogyatékos emberek muzsikálnak.
Részletes leírásA PMZ, azaz a Pátyi Máltai Zenekar a Magyar Máltai Szeretetszolgálat pátyi lakóotthonok lakóiból alakult együttes. 2020-ban, a koronavírus miatt bevezetett korlátozások idején állt össze a lelkes fiatalokból a zenekar. Az első hangszereiket a „Kerekíts fel!” program segítségével vásároltuk. A zene, a próbák, az összetartozás érzése enyhítette a bezártság okozta stresszt. Apró lépésekkel erősödött, fejlődött az zenekar és 2021-es évtől a nagyközönség előtt is hangulatos koncerteket tartanak, és ezeken mutatják meg zenei tudásukat. A megalakulás óta különböző magyar szerzők dalainak feldolgozásait játsszák.
Az együttes vezetője intézményünk egyik munkatársa, aki újra hangszereli, átdolgozza a dalokat, így kialakult a PMZ jellegzetes hangzásvilága.
Magyarországon több sikeres, fogyatékossággal élő emberekből álló együttes működik - Nem Adom Fel együttes, Szivárvány stb., és van kapcsolódásunk határon túli intézményekhez is, ahol szintén sokan foglalkoznak zenéléssel.
A tervezett „Befogadás hangja - közösen zenélünk!” rendezvényre 8-10 magyarországi és határon túli fogyatékossággal élő tagokból álló együttest tervezünk meghívni. A kétnapos eseményen lehetőség lesz megtapasztalni a közösség, a befogadás, az elfogadás és a siker erejét. Az ilyen események segítik fejlődésüket, szociális kibontakozásukat, miközben megtapsolják őket, és megtapasztalják, hogy ők is tudnak adni a közönségnek.
A rendezvénnyel a közösségépítést is szeretnénk szolgálni, hogy a gondozottjainknak minél több lehetősége legyen minél több embert megismerni és kapcsolatokat kialakítani.
Az adományokat a felmerülő költségek finanszírozására fogjuk költeni: terem bérlése, szállás, étkezés, hangtechnika, ajándékok.
Kapcsolódó anyagok:
Követeink
Gyárfás Erzsébet
Célösszeg:: 200 000 Ft | Összegyűlt: 25 000 Ft | Határidő: 2023.12.31.Milyen fantasztikus dolog megmutatni, gyermekkoruktól intézményben élő fiatalok számára, hogy ők is fontosak, hogy a tehetségüket meg tudják mutatni másoknak, hogy sikeresek tudnak lenni, hogy örömet tudnak vinni mások életébe. Nyissuk ki közösen ezt a láthatatlan ajtót előttük.
Tovább a követ oldaláraGyűjtés megosztása