Beszámoló a „Meg tudunk maradni!” programról
A „Meg tudunk maradni!” program célja az volt, hogy támogassuk azokat a szegénységben élő családokat, akik kis segítséggel képesek önállóan fenntartani magukat, de anyagi helyzetük miatt nem tudják pótolni elromlott háztartási gépeiket. Számos olyan család keresett meg minket, ahol fogyatékkal élő vagy tartós betegséggel küzdő gyermek van, illetve ahol az egyik szülő tartós betegségben szenved. Ezek a családok nem intézményeink ellátottjai, lakhatással rendelkeznek, de a megélhetési költségeik mellett a háztartási gépek meghibásodása komoly kihívások elé állítja őket. A napi megélhetés biztosítása mellett gyakran nincs félretett pénzük egy több tízezer forintos kiadásra.
Azonnal szembesültünk a családok legégetőbb problémáival: meghibásodott a mosógép, csöpögött a hűtő, vagy nem működött a porszívó. Szinte mindig többszöri egyeztetésre volt szükség ahhoz, hogy kiderítsük, mi lenne a legpraktikusabb megoldás. Például egy olyan családnál, ahol mindkét szülő vak, és gyermekük speciális pékárura szorul, először egy kenyérsütőre gondoltunk. Később azonban kiderült, hogy a kenyérsütők digitális kijelzőjét nem tudják használni. Így egy kézi robotgép bizonyult ideálisnak, amivel maguk dagaszthatják a tésztát, majd kézzel formázhatják, mielőtt a sütőbe teszik. Ez lehetőséget ad számukra, hogy tapintás és szaglás alapján ellenőrizzék a munkájukat, és megkönnyíti a fizikai feladatokat is.
A konténerházakban, ahol nincs vezetékes gáz, és az árammal is takarékoskodni kell, az indukciós főzőlap lehet a legjobb megoldás. A kétlapos változat különösen előnyös, mert egyszerre két étel is gyorsan elkészíthető rajta, így kevesebb időt kell a főzés mellett tölteni, ami mozgáskorlátozott személyeknek, például kerekesszékeseknek vagy féllábon állóknak nagy segítség. Emellett egyeztettünk a felültöltős és elöltöltős mosógépek, valamint a gázcsatlakozási lehetőségek kapcsán is, hogy a legmegfelelőbb megoldásokat találjuk meg.
Egy esetben egy négykéses aprítóra volt szükség, mert egy fogyatékkal élő kisfiú, aki nem beszél, pelenkás, és teljes ellátásra szorul, nem tudta elfogyasztani a nem teljesen pépes állagú ételeket. Ezt a nehézséget a fejlesztőpedagógustól tudtuk meg, mivel az édesanya nem akart segítséget kérni, hogy ne vegye el másoktól a lehetőséget, pedig a kisfiú egy évvel ezelőtt gyomorszondát kapott.
A kombinált hűtőszekrények több vidéki cukorbeteghez jutottak el, ahol a diétás élelmiszerek beszerzése komoly nehézséget jelent. Sok esetben a háztáji kertben megtermelt zöldségekből próbálnak bioélelmiszert biztosítani a daganatos betegségben szenvedő családtag remélt gyógyulása érdekében, és a fagyasztó jelentős segítséget nyújt ezek tárolásában.
Egy kerekesszék beszerzése vált szükségessé, és kezdetben egy használt, meghibásodott elektromos kerekesszék megvásárlásán és javíttatásán gondolkodtunk. Közben azonban a feleség megosztotta velünk aggodalmát, miszerint az elektromos változat nem biztos, hogy ideális lenne számukra, hiszen férje már nincs olyan fizikai és lelki állapotban, hogy szabadon „száguldozhasson” a külvilágban. Számukra inkább a megszokott és megbízható megoldás volt megfelelő az otthoni környezetben, így a mechanikus kerekesszék mellett döntöttünk.
Egy kenyérsütő gép egy nehéz sorsú fiatalokat befogadó kollégiumba került. Amikor az ember elolvassa a gyerekekről készült leírásokat, úgy érzi, mindegyiküket szívesen támogatná külön-külön is. Rendkívül tiszteletre méltó, hogy a tanulás mellett dolgoznak, hogy fenntartsák magukat. Van, akinek van hová hazamennie, és van, akinek már nincs. Ezek a fiatalok már rengeteg tapasztalattal rendelkeznek a nehézségek leküzdésében, de ez a gép most közösségi célt is szolgál számukra, és hozzájárul a költségeik csökkentéséhez is.
A támogatott családok fele vidéken él, kisebb településeken, mint Szentmártonkáta, Ceglédbercel vagy Tóalmás, valamint Soroskár külterületén, ahol már csak helyrajzi számok találhatók. Egy főutaktól távol eső kis településre, ahol az édesanya jogosult lenne elektromos moped használatára, de a dűlőn nem tudna vele közlekedni, egy önkéntes, nagycsaládos édesapa szállította ki a gépeket. Ő mérnökként dolgozik, és most fiaival együtt ment önkénteskedni: hol a nagyobbikat vitte, aki tudott segíteni emelni, hol pedig a kisebbet, akit nem lehetett még felügyelet nélkül hagyni. Úgy ítélte, hogy a kocsiban is tud neki mesélni, és így legalább tapasztalatokat is szerez az életből. Emellett segített nekünk egy nyugdíjas szállító ezermester és egy fiatalember is, aki két iskolában dolgozik, Kárpátalján önkénteskedik, de ránk is tudott időt szánni.
Összességében a „Meg tudunk maradni!” projekt 71 ember mindennapi életét könnyítette meg, és a támogatásra szoruló családok most egy kicsit könnyebb szívvel tekintenek a jövőbe. A kis településeken élők esetében a támogatás logisztikai kihívások elé állított minket, de örömmel tapasztaltuk, hogy a közösség összefogása révén megoldásokat találtunk. Az önkéntesek nemcsak a gépeket juttatták el a családokhoz, hanem időt és figyelmet is szenteltek a találkozásokra.
Az összefogásnak köszönhetően a nehéz helyzetben lévő embertársaink visszanyerték hitüket a jóságban és az érkező segítségben.
Köszönjük, hogy adományoddal te is hozzájárultál a program megvalósulásához!
Meg tudunk maradni! című projektünkkel azon szegénységeben élő családokat támogatjuk, amelyek kis segítséggel képesek önállóan fenntartani magukat, de anyagi lehetőségeik nem engedik meg, hogy a háztartásukban tönkre ment háztartási gépeket pótolják.
Részletes leírásSok olyan család fordul a Szeretetszolgálathoz segítésért, akik fogyatékkal élő vagy tartós betegséggel küzdő gyermeket nevelnek, illetve ahol a szülők egyike él tartós betegséggel. Nem intézményeink ellátottjai, rendelkeznek lakhatással, de anyagi körülményeik korlátozottak. Próbálnak megmaradni, de ebben segítségre van szükségük. Amikor egy-egy beruházás már nem fér bele a lehetőségeikbe, akkor az ezen gyűjtésben felajánlott összegből vásárolhatnánk meg számukra a szükséges háztartási eszközöket.
Az összegyűlt adományokból vásárolnánk: porszívókat, vasalókat, vízforralókat, mikróhullámú sütőket, elektromos bojlert, centrifugát, mosógépet, hűtőszekrényt.
Az eszközöket beszerezzük és önkéntesek bevonásával el is juttatjuk a családoknak.
Követeink
Bognár László
Célösszeg:: 100 000 Ft | Összegyűlt: 10 500 Ft | Határidő: 2023.05.23.Élnek körülöttünk olyan emberek, akik rászorulnak a segítségünkre, támogatásunkra. Ez a kampány abban segít, hogy olyan eszközöket kaphassanak, melyek segítik a hétköznapi életet, a "megmaradást"! Egy mosógép, egy hűtő, vagy egy szemüveg mondhatni nem nagy dolog, de óriási segítség annak, akinek nincsen.
Tovább a követ oldaláraGyűjtés megosztása